Menü

Nüçe 365 - Güncel Haber

Geri Dön

Tokyo’dan Erbil’e 4 başlıkta destek

11 Ocak 2017, 16:39

Tokyo’dan Erbil’e 4 başlıkta destek

Japonya, Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'de konsolosluk açıyor.

 

Başkan Mesud Barzani, Erbil'in Pirmam (Selahaddin) ilçesindeki Başkanlık Ofisi'nde bugün Japonya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Kentaro Sonoura ve beraberindeki heyeti kabul etti.

 

Başkanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede bölgedeki gelişmelerin yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin de masaya yatırıldığı belirtildi.

 

Kentaro Sonoura, görüşmede Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirterek, “Bu nedenle Erbil'de konsolosluk açmak istiyoruz” dedi.

 

Kentaro Sonoura, “Savaş kalıntılarının temizlenmesi, ekonomi, sanayi ve sağlık sektörlerinde Kürdistan Bölgesi’ne her türlü desteğe hazırız” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Barzani, Erbil'de konsolosluk açtıklarından dolayı Japonya Hükümeti ve halkına teşekkür ederek, bu adımın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek açısından önemli olduğunu belirtti.

 

Kürdistan Bölgesi'nin de Japonaya ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu vurgulayan Başkan Barzani, şunları kaydetti:

 

“IŞİD şimdi büyük bir yenilgiyle karşı karşıya. Ancak örgütün askeri olarak yenilmesi, terör ve radikalizm düşüncesinin yok olacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden terör ve radikalizmi ortadan kaldırmak için çok yönlü işbirliği ve yardımlaşma şart. Bu sadece askeri olarak değil, her yönden olmalı.”

 

Dün Erbil'e gelen Kentaro Sonoura’nın Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüşmesi bekleniyor.

 

Sonoura, son 10 gün içerisinde Kürdistan Bölgesi’nin ağırladığı üçüncü önemli isim olacak.

 

2 Ocak’ta Erbil’i ziyaret eden ilk isim Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande oldu.

 

Bir diğer önemli ziyaret ise, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ve bakanlardan oluşan üst düzey heyet olmuştu.


Yorumlar (0) Yorum Ekle
© 2017 - Nüçe 365 - Güncel Haber

Normal Siteye Dön