Menü

Nüçe 365 - Güncel Haber

Geri Dön

PDK-YNK toplantısından 'ortak bağımsızlık komitesi' kararı çıktı

11 Ocak 2017, 16:29

PDK-YNK toplantısından 'ortak bağımsızlık komitesi' kararı çıktı

PDK ve YNK politbüroları siyasi sorunları görüşmek ve çözüm yolları bulmak için Erbil’in Selahaddin ilçesinde toplandı.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride PDK ve YNK’nin ortak bir bağımsızlık komitesi kurma kararı aldığı belirtildi.

İki siyasi tarafın da uyum ve koordinasyon içinde çalışacağının belirtildiği açıklamada “Kürdistanlılar ile Federal hükümet, bölge ülkeleri ve bunların uluslararası alandaki yansımaları, büyük bir değişimin eşiğindeki bölge şartları göz önüne alınarak Kürdistan halkının menfaatleri esas alınarak hareket edilecektir.” denildi.

Bildiride, ekonomik krizin görüşüldüğü toplantıda tarafların Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ni destekleyecekleri belirtildi.

Ayrıca, Kürdistan'ın diğer parçalarındaki Kürt siyasi güçlerinin sorunlarının çözümü ele alınıp bu sorunlar için çözümü için çözüm yolları da tartışıldı.

Kosret Resul başkanlığındaki YNK heyetinde Mele Bahtiyar, Ömer Fetah, Kadir Hemecan, Sadi Ahmed Pire, Rızgar Ali, Erselan Bayız, Cemil Hewrami yer alırken, Neçirvan Barzani başkanlığındaki PDK heyetinde Fazıl Mirani, İzeddin Berwari, Azad Berwari, Mahmud Muhammed, Nuri Şawes, Kakemin Necar ve Dilşad Şahap yer alıyor.


Yorumlar (0) Yorum Ekle
© 2017 - Nüçe 365 - Güncel Haber

Normal Siteye Dön