Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


Bilgen: Hayır demenin 4 yolu var

10 Ocak 2017, 16:50 - Okunma: 6034

Bilgen: Hayır demenin 4 yolu var

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, grup toplantısında konuştu. Bilgen, Anayasa değişiklik teklifi ve OHAL’in uzatılması tartışmalarını değerlendirdi.  HDP’nin Anayasa değişiklik teklifi oylamalarına katılmama kararına ilişkin “Evet oyu vermenin bir yolu var. Ama Hayır oyu vermenin 4 yolu var; ret oyu verirsiniz. Geçersiz oy atarsınız, boş oy verirsiniz ya da ‘biz bu kirli oyunda yokuz’ dersiniz. Bunların hepsi hayırdır. İzin verirseniz nasıl hayır oyu vereceğimizi biz belirleyelim. Biz sizin kirli dedikodularınızın öznesi değiliz” ifadelerini kullandı. Meclis’te de sokakta da HDP’nin tavrının aynı olacağını ifade eden Bilgen, “Kurtuluş izlemede değildir, kurtuluş yan yana gelmektedir, birlikte mücadele etmektedir” dedi.

‘NEDEN HAYIR DEDİK?’

Anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ demelerinin nedenlerini sıralayan HDP’li Bilgen, şöyle konuştu: “Siyaset ne yazık ki güven ilişkilerinin dibe vurduğu, toplumla seçilmiş insanlar arasındaki makasın açıldığı günler yaşanıyor. Ne siyasetçi topluma güveniyor ne de toplum seçtiklerinin ülkeleri için siyaset yaptığına inanıyor. Siyasette tutarlı olmak aynı zamanda demokrasi meselesidir. Demokratik bir anayasa için ‘hayır’ diyeceğiz. Biz kadın eşitliği, kadın özgürlüğü için ‘hayır’ diyeceğiz. Emeğin keyfi biçimde gasp edilmemesi için ‘hayır’ diyeceğiz. Bu ülkede mal varlıkları talan edilmesin, yağmalanmasın diye ‘hayır’ diyeceğiz. Bizim bu hayırlarımız ülkede büyük bir hayra da vesile olacak, ülke büyük bir şerden de kurtulacak. Ama önemli olan bu ülkede yaşayanların kendi gelecekleriyle ilgili, kendi kaderleriyle ilgili seyirci olmamalarıdır. Hani ana muhalefet lideri diyor ya, ‘Geçen televizyonlarınızın karşısına, izleyin bizi.’ Bir adım daha ileri gitse diyecek ki, ‘Çekirdeklerinizi alın, mısırlarınızı patlatın, izleyin. Parlamento ne güzel işler yapıyor. Biz ne güzel konuşuyoruz, ne kadar güzel sözler söylüyoruz.’ Hayır arkadaşlar, kurtuluş burada değil. Kurtuluş izleme de seyretme de değildir”

‘SÖZLERİNİ SÖYLEMEK İSTEYENLERİ KONUŞTURMADILAR’

Bilgen konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Dün gece yarısı bir oyun oynandı, bir şov vardı. Dün aslında Türkiye tarihinin çok önemli dönüm noktalarından birini daha, tam bir şov ve meydan okuma havası içinde, bu Meclis yaşamak zorunda kaldı. Emek ve demokrasi güçleri sözlerini söyleyebilmek için, tepkilerini dile getirmek için Meclis önünde buluşmaya çalıştılar. Ama 15 Temmuz’dan beri herkesi Meclis’e buyur edenler dün Anayasa gibi son derece kritik bir konuda sözlerini söylemek isteyen sendikaların, baroların Meclis önünde buluşmasına izin vermediler. “Milletvekili de olsa süpürün” talimatıyla Meclis’ten uzaklaştırıldılar. Bu tablo Meclis’in çatısı altında neyin kaçırılmaya çalışıldığının bir göstergesi aslında. Halktan bir şey kaçırmıyorsanız, halkın Meclis’in önünde seslerini duyurmaya çalışmalarından neden korkuyorsunuz?

‘BİZ UNUTMADIK’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın TBMM Başkanlığına yaptığı başvuruyu da hatırlatan Bilgen şöyle devam etti:  Demirtaş bir başvuru yaptı. Oy kullanmak, yasama faaliyetine katılmak istediğini ifade etti. Ama oturumu yöneten başkan duymazlıktan geldi. Daha utanç verici olan, partiler adına konuşan sözcüler de sanki 11 milletvekili cezaevinde değilmiş gibi duymazlıktan gelmeyi tercih etiler. Peki, siz duymazlıktan geldiniz diye, siz siyasi ahlakı bitirdiniz diye biz de mi arkadaşlarımız unutacağız sanıyorsunuz? Biz de mi onlar tutuklu değilmiş gibi davranacağız sanıyorsunuz? Oy kullanılan kabine 3 milletvekili birlikte girip oy kullanıyorsa, bizim diyebilecek bir şeyimiz yok. Birileri, milletvekili iradesi üzerinde baskı kurmayı anayasa yapmak sanıyorsa, bunun böyle olmadığını ilk günden görecekler. Bu anayasa değişikliği, hem içeriği hem de topluma sunulma biçimi açısından Evren anayasasından fazla bir meşruiyete ulaşamayacaktır. AKP’li milletvekilleri “Evet” oyu verdiklerinden emin olamadıkları için, evet oyu verdiklerini izlemek üzere kulübeye bir kişi, sonra izleyenin doğru izleyip izlemediğini kontrol etmek için bir kişi daha yerleştiriyor. İşte bu çatı altında demokrasi bu düzeyde.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Nazlıaka'nın eylemi bitti ancak Meclis'te kavga devam ediyor
Demirtaş ‘içeriden’ Hrant Dink için yazdı
Demirtaş beraat etti!
CHP'li Levent Gök'ten tartışılan fotoğrafa ilişkin açıklama
Meclis'e 'Hayır' mektubu
MHP'de çok sert referandum tepkisi: Bahçeli ihraç edilmelidir

RSS
© 2017 - Nüçe 365 - Güncel Haber
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=